Zastosowanie gotowych elementów przy budowie

Budowa domu jest w dzisiejszych czasach wysoce łatwiejsza aniżeli kiedyś. Dziś w budownictwie wykorzystuje się gotowe fragmenty, które łączy się w całokształt. Zadaniem osoby budującej jest tylko złączenie tego wszystkiego w stosowny sposób a w szczególności zaplanowanie budowy, ponieważ wszystkich potrzebnych prefabrykatów nie da się gromadzić w okolicy placu budowy, jednak wiele komponentów owszem. Musimy niemniej jednak odróżnić budowę domów jednorodzinnych od budownictwa komercyjnego osiedli mieszkaniowych i biurowców, gdyż sposób wykonywania w tych przypadkach jest kompletnie odmienna.

Dom jednorodzinny rozpoczyna się wykopem pod fundament, później lana zostaje podstawa fundamentu, na jakiej to ustawiane są bloczki fundamentowe, które często, choć nie zawsze, są ścianami podpiwniczenia. Na tych bloczkach wznoszone są już ściany pierwszego piętra. W międzyczasie wylewany jest beton pod posadzki. Po zbudowaniu aktualnie ścian pierwszej kondygnacji, ustawiane są szalunki stropowe, który jest wylewany z betonu. W tej chwili coraz rzadziej wykorzystuje się wylewanie stropu, natomiast robi się go z gotowych modułów tzw. strop teriva, które są w ostatecznym rozrachunku tańsze a co więcej łatwiej się je instaluje. Potem wznosi się ściany pierwszego piętra i na sam finał strukturę dachu z belek drewnianych a potem na tych belkach montuje się pokrycie dachowe domu.

W przypadku większych konstrukcji, jak wspominane w pierwszym paragrafie: bloki mieszkaniowe czy budynki biurowe, technika jest odmienna a mianowicie cały szkielet konstrukcji jest lany z wytrwałego betonu (nieraz zwany: żelbet), który utrzymuje całą budowlę. Aby kompletny budynek nie był nazbyt ciężki, nie odlewa się tylko z betonu, jedynie główną konstrukcję, resztę wypełnia się lekkimi cegłami czy też w biurowcach gotowymi panelami jak na przykład szkło, przez co są w centrach miast przeszkolone budynki.

Za pomocą współczesnej technice w budowlance domów i innych budynków ewidentny jest krótszy czas budowy. Jeszcze 8 lat do tyłu wybudowanie dwu piętrowego domu o powierzchni 150 m2 trwało ok. 2 lat, gdyż każdą rzecz należało zrobić ludzką siłą fizyczną, to teraz przy adekwatnych warunkach, tego typu dom da się pobudować w pół roku. Istnieją jeszcze jakieś ograniczenia, ponieważ schnięcie betonu (przykładowo: część stropów) trwa najmniej 10 dni i wtedy nie idzie coś pracować. Razem z nowymi technologami, będzie coraz to więcej interesujących rozwiązań, za sprawą których branża budowlana stanie się prosztsze, szybsze i zwłaszcza mniej kosztowne.

Dodaj komentarz