Dentyści

Antoni Cieszyński uczył się początkowo w gimnazjum klasycznym Marii Magdaleny w Poznaniu, później w Bydgoszczy. Studiował medycynę, stomatologię i filozofię w Berlinie i Monachium. Ukończył ją z najwyższym odznaczeniem – summa cum laude w grudniu 1911. W 1913 ten wybitny dentysta został mianowany profesorem nadzwyczajnym i kierownikiem Ambulatorium Dentystycznego Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Lwowskiego. W marcu 1914, po gruntownej reorganizacji i modernizacji, ambulatorium zostało przekształcone w pierwszy w Polsce Instytut Dentystyczny (w 1930 w Klinikę Stomatologiczną).

Po wybuchu I wojny światowej zorganizował w Instytucie Dentystycznym placówkę Polskiego Czerwonego Krzyża. Z powodu ofensywy rosyjskiej i zajęcia Lwowa przez Rosjan we wrześniu 1914 dentysta ewakuował się najpierw do Tarnowa, a później do Wiednia. Założył tam oddział dla obrażeń szczękowych i poliklinikę stomatologiczną dla uchodźców z Polski. W czasie zamachu ukraińskiego na Lwów (1-22 listopada 1918) zorganizował Polską Służbę Sanitarną i organizował punkty opatrunkowe dla rannych w części Lwowa zajętej przez Ukraińców. Został odznaczony Krzyżem Obrony Lwowa (1918) oraz Medalem Niepodległości (1933).

Rzadko w dzisiejszych czasach spotyka się mieszkanie które nie miałoby szaf wnękowych. Trudno nazwać to modą – wszak takie szafy wcale nie zawsze są szczególnie piękne. Natomiast można powiedzieć, że rozwiązanie prawie zawsze stanowią praktyczne, jako że nadają się do instalacji w miejscach nietypowych, umożliwiając zaoszczędzenie miejsca, nadanie wnętrzu bardziej foremnego kształtu oraz uzyskanie przestrzeni magazynowej na ubrania i inne przedmioty w miejscu, które w innym przypadku prawdopodobnie w ogóle nie byłoby wykorzystane. Szafy zamówić można przez internet, kupić w sklepie, umówić wykonanie przez konkretnego producenta, pojedynczego rzemieślnika. Inspirację można znaleźć w internecie. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych mebli, szafy wnękowe mogą być zupełnie proste i minimalistyczne (w takim przypadku będą prawdopodobnie dodatkowo oszczędnością pieniędzy), ale mogą też być wykonane w sposób artystyczny, elegancji i oryginalny, na zamówienie, zgodnie z projektem indywidualnym. Nasza strona zawiera wiele cenny informacji zarówno dla poszukujących nowej szafy lub innego mebli, jak i dla sprzedawców wymienionych produktów.

Dodaj komentarz